1. خانه
  2. درباره ما

مقدمه:

نیازمندی انسان به راهنمايي و مشورت یکی از روشن‏ترین ملزومات زندگی است که در عصر کنونی بر لزوم و ضرورت آن افزوده شده است. تحوّل جامعه از حالتى ساده و ابتدائى به وضعى پيچيده و دشوار، مشکلاتى را براى انسان به‌ وجود آورده است که پيشگيرى و حلّ آنها لزوم بهره‌گيرى از راهنمايى و مشاوره را ضرورت مى‌بخشد.

باید در نظر داشت که راهنمایی و رهنمون‏سازی عمومی باید در ساحت‏های مختلف مورد نیاز مردم جامعه صورت پذیرد و در نهایت تصویری همه جانبه از خوشبختی و سعادت برای عموم مردم ترسیم نماید. آنچنان که به ارائه یک «سبک زندگی» متعالی و نتیجه بخش منتهی گردد.

باید توجه داشت که تعاملات، تفکرات و خاستگاه اعتقادی هر جامعه و تفکری در گونه‏شناسی مشاوره و روان‏درمانگری افراد آن اجتماع نیز موثر خواهد بود. بنابراین باید گفت که ریشه‏های اعتقادی و تمایلات و مناسبات دینی عموم مردم، نقشی به سزا در ارائه راهکارهای موثر برای برون رفت از مشکلات آنها خواهد داشت.

از این رو مرکز مشاوره عطر زندگی در صدد آن است که رشد و ارتقاء جامعه را با رویکرد مذکور در پیش روی خود قرار دهد و افزون بر ساماندهی مشاوره و راهنمایی با رویکرد دینی به تربیت مشاوران متناسب با این رویکرد بپردازد.

چشم انداز

مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت «عطر زندگی» در راستای گسترش فرهنگ قرآن و اهل بیت علیهم السلام و در پی مطالبات مداوم مقام معظم رهبری پیرامون ارائه روش‏مند مباحث سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی برای عموم مردم و پیاده‏سازی آن در میان اقشار گوناگون جامعه، به تشکیل یک مرکز ارائه خدمات مرتبط با سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی مبادرت ورزیده است که محور آن بر پایه مشاوره و راهنمایی مخاطبان و مراجعان در زمینه‏های گوناگون زندگی می‏باشد.
در حقیقت شکل‏گیری سبک زندگی اسلامی نیازمند ایجاد یک چرخه هوشمند و روشمند در عرصه‏های گوناگون زندگی است که باید به صورت کلی و همه جانبه به مخاطبان ارائه گردد و طعم خوش حیات طیبه قرآنی را به کام آنان بچشناند.
بنابراین فعالیت های مرکز با هدف گسترش سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی است که در زمینه‏های مختلف زیر صورت می‏پذیرد:
الف ـ مشاوره روانشناسی، خانواده، تربیتی، ازدواج، شغلی، استعدادیابی، تحصیلی و …
ب ـ ارائه خدمات فرهنگی ـ تبلیغی (معارف دینی) و همچنین خدمات مشاوره و روانشناختی به مدارس، مساجد و دیگر مراکز آموزشی ـ فرهنگی اعم از برگزاری همایش‏های مرتبط، کارگاه‏ها، جشن‏های شاد معارفی و راهنمایی و مشاوره عمومی.
ج ـ ارائه محصولات فرهنگی اعم از کتاب، سی دی، اسباب بازی و …
د ـ ارائه محصولات تغذیه سالم و مشاوره طب و تغذیه با توجه به اهمیت جایگاه تغذیه در چرخه سبک زندگی.

پیشینه:

از آنجا که حوزه های علمیه از گذشته ‏های دور ارتباطی عمیق با تفکّر و عواطف عموم مردم داشته‏اند، خاستگاهی مناسب برای پاسخ‏دهی به پرسش‏ها و همچنین مشکلات و معضلات در پیش روی آنان به حساب می‏آیند.
از سوی دیگر رشد و شکوفایی دانش‏های گوناگون در دوران معاصر و همچنین تخصصی شدن هر یک از آنها، فضایی متفاوت برای پاسخگویی به چنین مسائلی را برای اندیشمندان و مبلغان حوزه فراهم ساخته است. تا آنجا که حوزه‏های علمیه بر اساس نیازسنجی و مخاطب شناسی اجتماعی، به سمت تربیت نیروهای متخصص در هر یک از بخش‏های مورد نیاز جامعه پرداخته است.
موسسه فرهنگی «عطر زندگی» از سال ۱۳۹۰ با چنین تفکری به عرصه‏های مختلف اجتماعی شهر تهران ورود پیدا کرد و از اماکن عمومی شهر تهران برای پاسخگویی و مشاوره به عموم مردم بهره برده است.
ورود به عرصه‏های مختلف شهری نظیر ایستگاه‏های مترو، میادین شهری، پارک‏ها و بوستان‏های عمومی از جمله اماکنی بود که برای پاسخگویی و مشاوره انتخاب گردید و به صورت گسترده و برای بار اول توسط روحانیون مبلّغ و متخصص صورت پذیرفت.
اگرچه پاسخگویان و مشاوران با تنوع قابل توجهی از پرسش‏ها در زمینه‏های گوناگون فردی و اجتماعی مواجه بوده‏اند اما این پرسش‏ها را می‏توان به بخش‏های احکام، اعتقادی، اخلاقی، خانواده، ازدواج و مباحثی از این دست تقسیم نمود. بررسی آمار این پرسش‏ها در واحد پژوهش موسسه نشان داد که پس از احکام بیشتر فراوانی پرسش‏ها متعلق به مباحث خانواده و موضوعات روانشناختی می‏باشد. به همین جهت واحد آموزش تمام توان خود را برای ارتقاء آگاهی پاسخگویان مشاور در دو زمینه یاد شده انجام داد که به فضل حضرت حق با نتایج خوبی مواجه گردید.
اگرچه در ابتدای کار و در گام اول این طرح، پاسخگویان روحانی صرفا با گذراندن دوره‏های کوتاه مدت مشاوره به پاسخگویی عمومی بسنده می‏کردند اما گذر زمان و آمار بالای پرسش‏های مردم در زمینه مسائل روانشناسی و خانواده و اعتماد کم نظیر مردم به مشاوران روحانی، ما را بر آن داشت که با جدّیتی هر چه تمام‏تر به سوی مشاوره تخصصی و روانشناختی قدم برداریم.
در همین راستا در سال ۱۳۹۱ با بهره‏مندی از مشاوران متخصص با مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی و راهنمایی و مشاوره، به ایجاد میزهای تخصصی مشاوره خانواده مبادرت گردید و با استقبال کم نظیر مردم مواجه گردید.
آغاز به کار مرکز مشاوره عطر زندگی
در ادامه این فعالیت‌ها و با توجه به تجربه مذکور، مرکز مشاوره عطر زندگی (با مجوز مشاوره از وزارت ارشاد) در ابتدای سال ۱۳۹۷ در مجتمع آفتاب واقع در فرمانیه، خیابان لواسانی غربی افتتاح گردید که هم اکنون به صورت روزانه از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب پذیرای عموم مردم می‏باشد.
همچنین پس از تعامل با معاونت تهذیب حوزه‏های علمیه و همچنین مرکز مشاوره حوزه‏های علمیه تفاهم نامه‏ای به امضا رسید که ما حصل آن، معرفی مرکز مشاوره «عطر زندگی» به عنوان مرکز مورد تایید حوزه‏های علمیه در استان تهران قرار گرفت.
اکنون به فضل الهی تا کنون این مرکز با بهره‏مندی از حدود ۳۰ نفر از مشاوران متخصص در زمینه‏های مختلف مشغول به امر مشاوره می‏باشد.
شایان ذکر است مرکز مشاوره با ظرفیت ۵ اتاق مشاوره در مجتمع فرهنگی آفتاب با امکانات سالن همایش، کلاس‏های مجهز برای تشکیل کارگاه‏های آموزشی و مهارتی، مهد کودک، فروشگاه فرهنگی با محصولات مرتبط روانشناسی در باغستانی زیبا قرار گرفته است.
امید است که بتوانیم با همکاری و همیاری بزرگواران، قدمی در راه شکوفایی فرهنگ عمومی جامعه برداریم.

اهداف اختصاصی مرکز مشاوره:

مرکز مشاوره «عطر زندگی» به طور کلی در تلاش است که در فرآیندی تعاملی و تخصصی به سوی اصلاح یا ارتقای سطح بهداشت روانی و یا سلامت روان شناختی در جامعه کنونی قدم بر دارد. از این رو می‏توان اهداف مرکز را چنین برشمرد:
ـ گسترش فرهنگ مشاوره و راهنمایی در میان اقشار گوناگون جامعه.
ـ پیشگیری از آسیب‏های روحی ـ روانی.
ـ ارتقای سطح بهداشت و سلامت روان.
ـ ارتقاء سطح دانش و بینش روانشناختی در زمینه مسائل، مشکلات و نیازهای جامعه.
ـ راهنمایی در جهت شناخت صحیح توانائی‏ها و مشکلات خود در راستای تصمیم‏گیری آگاهانه و حسن انتخاب.
ـ راهنمایی در حلّ مشکلات رفتاری، عاطفی، شناختی، تحصیلی، خانوادگی و مسائل مربوط به ازدواج.
ـ راهنمایی در زمینه مسائل اعتقادی، اخلاقی، دینی و ادیان و مذاهب.

زمینه های گوناگون مشاوره:

همانطور که گفته شد شکل‏ گیری سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی نیازمند ایجاد یک چرخه هوشمند و روشمند در عرصه‏های گوناگون زندگی است که باید به صورت کلی و همه جانبه به مخاطبان ارائه گردد و طعم خوش حیات طیبه قرآنی را به کام آنان بچشناند.
بنابراین سرشاخه‌های مشاوره که با هدف گسترش سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی است در زمینه‏های مختلف زیر صورت می‏پذیرد:

  •  ازدواج
  •  خانواده
  •  تربیت فرزند (کودک و نوجوان)
  •  مشکلات و مهارت‌های فردی
  • دینی و اعتقادی
  •  طب و تغذیه
  •  تحصیلی و شغلی
  •  حقوقی

الف ـ فعالیت در مجامع عمومی شهر تهران

ب ـ موقعیت مرکز مشاوره

ج ـ ورودی و فضای عمومی مرکز

د- اتاق‏های مشاوره

ه- سالن همایش و کلاس ‏ها

فهرست